Dropshipping to współcześnie bardzo popularna forma zarabiania przez internet. Jednak tam, gdzie są przychody, jest także urząd skarbowy i konieczność odprowadzenia podatku dochodowego. Jedynym wyjątkiem, gdy nie musisz rejestrować działalności i odprowadzać podatku jest sytuacja, w której Twoje dochody z dropshippingu nie przekraczają połowy pensji minimalnej. Przyjmując jednak scenariusz, że chcesz zarobić nieco więcej, musisz liczyć się z procedurami zakładania firmy jednoosobowej oraz koniecznością wyboru formy opodatkowania. Jakie są podatki w dropshippingu? Jak wygląda dropshipping a podatek VAT? I jak rozliczyć dropshipping?

Dropshipping – co to?

Dropshipping to stosunkowo nowe zjawisko, które polega na sprzedaży towarów. Jednak właściciel sklepu internetowego nie ma magazynu, punktu składowania, czy jakiegokolwiek swoich produktów. W przypadku dropshippingu w grę wchodzi zazwyczaj import towarów, a sprzedawca jest jedynie pośrednikiem między hurtownią a klientem. Fizycznie nie posiada on towarów, ani nie ma z nimi kontaktu, bowiem jego rola ogranicza się do znalezienia odbiorców, pobrania od nich pieniędzy i przekazanie środków do hurtowni. Właścicielem towaru jest więc ciągle hurtowania, która wysyła produkty bezpośrednio do klientów na zlecenie sprzedawcy. Taki model działania to pośrednictwo handlowe, bowiem właściciel sklepu internetowego nie dokonuje zakupu towarów.

Jest to definicja, która najbardziej kojarzy się z dropshippingiem, jednak są jeszcze inne modele dropshippingu, które przypominają bardziej tradycyjny rodzaj sprzedaży towarów we własnym imieniu. W przeciwieństwie do pośrednictwa handlowego, gdzie właściciel nie dokonuje zakupu towarów, tutaj sprzedawca prowadzi sprzedaż towarów już na własny rachunek. Jest także ich właścicielem. Czasami wprowadza drobne modyfikacje np. dodając własne logo i odsprzedaje produkty dalej.

Rosnąca popularność tych modeli sprzedaży towaru sprawiła, że wiele osób zastanawia się, jak wyglądają sprawy, takie jak:

 • dropshipping a działalność gospodarcza,
 • dropshipping księgowanie,
 • dropshipping – jaka forma opodatkowania,
 • dropshipping rozliczenie podatkowe.

W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytania związane z dropshippingiem i przybliżymy Ci kwestie podatkowe związane z taką formą zarabiania przez internet. Zatem jak rozliczać dropshipping?

Dropshipping – działalność gospodarcza

Czy w przypadku dropshippingu konieczne jest prowadzenie zarejestrowanej działalności gospodarczej? Tak jak w przypadku każdej innej działalności zarobkowej, która przekracza limit dochodu w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia, istnieje konieczność zarejestrowania firmy. Z racji tego, że dropshipping to przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, musisz złożyć wniosek do CEIDG oraz wybrać odpowiednią formę opodatkowania.

Zakładając własną firmę jednoosobową, możesz napotkać na pewne niejasności związane z definiowaniem dropshippingu w przepisach. Dlatego warto skorzystać z naszej pomocy! Od lat wspieramy przedsiębiorców – tych początkujących oraz tych już działających na rynku. Nasi eksperci pomogą Ci prawidłowo uzupełnić konieczne wnioski oraz wybrać odpowiednie formy opodatkowania, tak abyś mógł skupić się na prowadzeniu biznesu, a nie na pobocznych, jednak niezwykle istotnych, kwestiach związanych z księgowością. Rejestracja firmy i usługi księgowe online z Open Profit to wygoda i gwarancja profesjonalizmu!

Dropshipping – koszty

Tak naprawdę koszty związane z dropshippingiem łączą się w szczególności z koniecznością założenia działalności gospodarczej. Automatycznie dochodzą bowiem obowiązkowe składki, które musi odprowadzać przedsiębiorca, oraz podatek. Niezależnie od tego czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy może planujesz zatrudniać pracowników, musisz płacić podatek dochodowy od osób fizycznych.

Oprócz tego do kosztów możemy zaliczyć także opłaty związane z prowadzeniem strony internetowej, ewentualne opłaty do hurtowni bądź zwroty lub wymiany. Dodatkowo warto pamiętać o finansach, które dobrze byłoby przeznaczyć na działania marketingowe i reklamę.

Dropshipping a vat

Dropshipping – jaki podatek?

W przypadku dropshippingu sprawa z podatkiem dochodowym wygląda tak samo, jak w przypadku każdego innego biznesu. W momencie rejestracji firmy musisz bowiem zaznaczyć, jaki rodzaj opodatkowania wybierasz. Do wyboru masz opcje takie jak:

Skala podatkowa

Skala podatkowa, czy inaczej podatek na zasadach ogólnych, to podstawowa forma opodatkowania w Polsce. Korzysta z niej największa liczba przedsiębiorców, którzy prowadzą małe biznesy. Jest to opcja, którą urząd przypisuje automatycznie podmiotowi gospodarczemu, jeśli właściciel firmy nie zaznaczy innej formy podatkowej. Podatek dochodowy wynosi 12% lub 32% jeśli dochody przekroczą 120 tysięcy złotych. Oprócz tego ten rodzaj podatku ma wiele zalet takich jak np. możliwość rozliczenia rocznego z małżonkiem, ulgi na dziecko, czy możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodów. Obowiązuje także kwota wolna od podatku i aktualnie wynosi ona 30 tysięcy złotych. Składka zdrowotna w tym wariancie wynosi 9% od wymiaru składki, czyli dochodu.

Podatek liniowy

W tym wypadku wysokość podatku to 19% – jest to wartość stała, która nie zależy od wysokości Twoich dochodów. Wysokość składki zdrowotnej to 4,9% od podstawy wymiaru składki. Dla osób zarabiających z dropshippingu więcej niż 120 tysięcy złotych rocznie to korzystniejsza opcja, ze względu na niższą kwotę podatku. Podatek liniowy również umożliwia odliczenie kosztów uzyskania przychodów, jednak nie uwzględnia już wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub ulg podatkowych.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt to forma opodatkowania, która oferuje kilka różnych wysokości podatku dochodowego, które zależą od prowadzonej działalności. W przypadku dropshippingu, jako pośrednictwa handlu stawka ryczałtu to 8,5%, natomiast z tytułu realizacji transakcji sprzedaży we własnym imieniu to stawka ryczałtu wynosi 3%. Wysokość składki zdrowotnej to 9% od wymiaru składki. Ryczałtowe rozliczenie podstawy oskładkowania wygląda jednak nieco inaczej:

 • przy rocznych przychodach nieprzekraczających 60 tysięcy złotych, wymiar składki to 60% średniego miesięcznego wynagrodzenia,
 • przy rocznych przychodach w przedziale 60-300 tysięcy złotych, to 100% średniego wynagrodzenia,
 • przy rocznych przychodach ponad 300 tysięcy złotych rocznie, wymiar składki to 180% przeciętnego wynagrodzenia.

Jak rozliczyć dropshipping z Aliexpress?

Dropshipping wiąże się często z pośrednictwem między zagranicznymi sklepami a polskimi klientami. Pojawia się zasadnicze pytanie – jak rozliczać dropshipping z Chin? W tym wypadku sposób rozliczania podatku dochodowego zależy od czynników, takich samych jak przy sprzedaży produktów krajowych. Niezależnie od tego czy zajmujesz się sprzedażą towarów we własnym imieniu, czy raczej tylko pośrednictwem, to konieczne jest zastosowanie odliczenia wynikającego z wybranej wcześniej formy opodatkowania. Warto jednak pamiętać, że w przypadku importu towaru inaczej wygląda sprawa z podatkiem VAT.

Dropshipping podatek

Dropshipping a VAT

Przede wszystkim wiele zależy od tego, czy masz do czynienia z czynnym podatnikiem VAT. W takiej sytuacji dużo aspektów będzie wiązało się w tym, jaki model dropshippingu wybrałeś. Jeśli jesteś tylko pośrednikiem, to stawka VAT wynosić będzie 23% na terenie Polski. Opodatkowaniu podlega kwota prowizji za świadczoną usługę pośrednictwa. Natomiast jeśli dokonujesz sprzedaży we własnym imieniu, to tutaj znaczenie ma także rodzaj towaru, który sprzedajesz. Może się zdarzyć, że będzie to również 23%.

Jednak istnieje możliwość zwolnienia z podatku VAT. Zarówno w modelu pośrednictwa, jak i sprzedaży własnej nie można przekroczyć limitu przychodów 200 tysięcy złotych rocznie. Dodatkowo sprzedaż towarów na własny rachunek ma dodatkowe obwarowania zależne od rodzaju sprzedawanych produktów. Ze zwolnienia z VAT-u nie mogą korzystać między innymi przedsiębiorcy zajmujący się handlem tradycyjnym przez internet wyrobami takimi jak:

 • komputery,
 • produkty elektroniczne i optyczne,
 • preparaty kosmetyczne i toaletowe,
 • urządzenia elektryczne,
 • nieelektryczny sprzęt gospodarstwa domowego.

Jeśli towar pochodzi z Chin, a Ty zajmujesz się dropshippingiem w formie pośrednictwa, to jako właściciel sklepu nie masz żadnej styczności z tym produktem, dlatego też nie musisz martwić się o podatek VAT.

Dropshipping – jak księgować?

Księgowanie dropshippingu nie różni się za bardzo od księgowania w tradycyjnym sklepie internetowym. Tak jak w każdym innym biznesie interesują Cię poniesione koszty oraz uzyskany dochód. Dlatego też powinieneś pilnować comiesięcznego zsumowania faktów netto plus VAT otrzymanych od hurtowni, oraz faktur netto plus VAT otrzymanych od klientów.

Biuro rachunkowe – dropshipping

Nasi specjaliści w Open Profit doskonale znają się na prowadzeniu księgowości związanej z dropshippingiem. Oprócz tego znajdziesz u nas także usługi doradcze oraz usługi takie jak kadry i płace. Gwarantujemy profesjonalne podejście, doświadczenie oraz gruntowną wiedzę, dzięki której jesteśmy w stanie prawidłowo rozliczyć oraz księgować dochody z dropshippingu. Możesz zająć się rozwojem swojego biznesu – sprawami podatkowymi zajmiemy się my! Szukasz biura rachunkowego, które sprosta Twoim wymaganiom? Open Profit to, to czego potrzebujesz!

 

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

 1. Co to jest dropshipping?

Dropshipping to forma handlu internetowego, w której z reguły sprzedawca pełnił tylko rolę pośrednika między klientem a hurtownią i nie jest on na żadnym etapie właścicielem towaru. Istnieje także model dropshippingu, w którym sprzedawca kupuje produkty i odsprzedaje je pod swoją marką.

 1. Jak rozliczyć dropshipping?

Jeśli Twój dochód przekracza połowę pensji minimalnej w danym roku, to konieczne jest zarejestrowanie firmy i odprowadzanie podatku dochodowego. W takim wypadku dropshipping rozlicza się tak samo jak każdą inną działalność, czyli według wybranej wcześniej formy opodatkowania.