Co z leasingiem? – to jedno z najczęstszych pytań zadawanych przez osoby, które decydują się na zawieszenie lub zamknięcie działalności. Biorąc auto w leasing, trudno przewidzieć, w jakim stanie będzie nasza firma za kilka lat, dlatego warto wiedzieć, co robić w sytuacji, gdy nie możemy dłużej prowadzić biznesu. Zamknięcie działalności a leasing – sprawdź najkorzystniejsze rozwiązania!

#1 Wcześniejszy wykup

Czy leasing można spłacić wcześniej? Tak, jeśli dysponujesz odpowiednimi środkami. Warto jednak pamiętać, że jeśli umowa leasingowa trwa krócej niż 40% czasu amortyzacji, cena wykupu nie może być niższa niż rynkowa. Przedterminowy wykup jest więc rozwiązaniem, z którego zazwyczaj korzystają jedynie osoby dysponujące sporą gotówką, a którym zależy na zachowaniu przedmiotu leasingu. Jeśli w warunkach umowy znajduje się odpowiedni zapis, leasingodawca może też żądać uiszczenia opłaty manipulacyjnej.

#2 Cesja leasingu

Jednym z popularnych rozwiązań jest cesja leasingu, czyli przeniesienie umowy na osobę trzecią. Jest to najczęściej inny przedsiębiorca, który z chwilą przeniesienia umowy staje się nowym leasingobiorcą, kontynuuje spłatę i przejmuje przedmiot leasingu. Cesja wymaga uzyskania zgody od leasingodawcy, który przed podjęciem decyzji oceni zdolność cesjonariusza. W tej sytuacji można w stosunkowo łatwy sposób pozbyć się leasingu i uniknąć kary umownej, windykacji czy prowizji. Przeprowadzenie cesji może być jednak nieco czasochłonne, gdyż wymaga dopełnienia formalności, a także uiszczenia opłaty manipulacyjnej. Ile trwa cesja leasingu? Standardowo cały proces trwa od kilku do kilkunastu tygodni.

#3 Podnajęcie przedmiotu leasingu

Alternatywą dla cesji jest podnajem przedmiotu leasingu, czyli znalezienie osoby lub firmy, która będzie korzystać z samochodu i spłacać raty, lecz nie przejmie naszej umowy leasingowej. Aby to było możliwe, musimy jednak uzyskać zgodę leasingodawcy. Rozwiązanie to bywa ryzykowne, gdyż musimy założyć, że osoba podnajmująca przedmiot może nie być uczciwa – w takiej sytuacji będziemy mieć niestety dodatkowy problem.

#4 Zawieszenie działalności

Ciekawym zagadnieniem jest zawieszenie działalności a leasing. Jako przedsiębiorca zarejestrowany w CEIDG możesz zawiesić swoją działalność na okres od 30 dni do 24 miesięcy lub bezterminowo. W przypadku spółek zarejestrowanych w KRS maksymalny okres zawieszenia działalności wynosi 24 miesiące. W czasie zawieszenia nie ma przeciwwskazań do kontynuowania umowy leasingowej. Raty płacone w czasie zawieszenia działalności mogą być zaliczane w koszty uzyskania przychodu, lecz nie ma możliwości rozliczania wydatków związanych z eksploatacją (np. koszty paliwa, serwis). W okresie zawieszenia działalności przysługuje Ci również prawo odliczania podatku VAT od rat leasingowych.

#5 Leasing konsumencki

Jeśli planujesz zamknięcie JDG, możesz rozważyć przejście z leasingu firmowego na leasing konsumencki lub zwykły kredyt. W ramach tego rozwiązania będziesz kontynuować spłatę rat, lecz nie jako przedsiębiorca, a jako osoba prywatna. W przypadku przejścia na leasing konsumencki utracisz jednak korzyści podatkowe związane m.in. z uwzględnianiem rat w kosztach uzyskania przychodu czy odliczaniem podatku VAT. Jest to więc rozwiązanie mniej opłacalne niż leasing firmowy, ale z pewnością warto je rozważyć w przypadku zamykania działalności.

#6 Rezygnacja z leasingu

Odstąpienie od umowy nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Rezygnacja z leasingu wiąże się bowiem z konsekwencjami finansowymi – i tak musisz spłacić raty, a leasingodawca pomniejszy należność jedynie o wartość zwracanego przedmiotu. Takie działanie może mieć również negatywny wpływ na historię kredytową, a niekiedy wiąże się z koniecznością zapłacenia kary umownej. Jeśli planujesz zamknięcie działalności, w pierwszej kolejności rozważ pozostałe opcje.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Czy trzeba informować leasingodawcę o zamknięciu firmy?

Jeśli chcesz zamknąć firmę, masz obowiązek powiadomić leasingodawcę o zakończeniu prowadzenia działalności. Zdarza się, że leasingobiorcy tego nie robią i w dalszym ciągu spłacają raty, a na koniec dokonują wykupu. Jest to jednak bardzo ryzykowne i może skutkować wypowiedzeniem umowy oraz odebraniem przedmiotu leasingu. Ukrywający prawdę leasingobiorca może być również pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Jakie formalności po zamknięciu firmy?

Planujesz zamknięcie lub zawieszenie działalności? Taka decyzja wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Jeśli potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z nami. Doradzimy, co zrobić z leasingiem i przygotujemy listę niezbędnych spraw, które muszą zostać załatwione przed zawieszeniem/zamknięciem biznesu. Działamy w 100% zdalnie, dlatego nie musisz się martwić czasochłonnymi dojazdami na spotkania – kontaktujemy się telefonicznie i mailowo, a w razie konieczności oferujemy wygodne spotkania online.