Zakup samochodu na firmę to wybór większości przedsiębiorców. W wielu przypadkach samochód firmowy jest także koniecznością. Służy do przewożenia towaru lub dojazdów do klientów bądź kontrahentów. Kupno samochodu na firmę wydaje się więc oczywistym wyborem, choć nie jedynym – niektórzy decydują się skorzystać z leasingu operacyjnego lub leasingu finansowego. Na czym dokładnie polega kupno samochodu na firmę? Czy taki pojazd można zaliczyć do ewidencji środków trwałych? Kto ostatecznie jest właścicielem pojazdu?

Samochód osobowy na firmę – rodzaje finansowania

Zakup samochodu na firmę to popularna forma nabywania majątku, który służy do prowadzenia działalności gospodarczej. Co więcej, rozwiązanie to jest określone przez przepisy podatkowe, ponieważ kupno samochodu na firmę (za gotówkę lub na kredyt samochodowy) wiąże się z szeregiem ulg i obowiązków podatkowych. Z jakich opcji oprócz zakupu mogą skorzystać przedsiębiorcy?

 • Leasing operacyjny

Samochód firmowy można wciągnąć do kosztów uzyskania przychodu, jednak zaliczany jest do składników majątkowych leasingodawcy. Do każdej raty doliczany jest podatek VAT, dlatego leasingobiorca nie ma obowiązku opłacania całości VAT już na początku. Umowa leasingu operacyjnego pozwala także odliczyć opłatę wstępną do kosztów uzyskania przychodu.

 • Leasing finansowy

W przypadku samochodu używanego na podstawie leasingu finansowego zaliczany jest on do składników majątku leasingobiorcy. Oznacza to, że to przedsiębiorca musi dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć jedynie część odsetkową rat leasingowych. Dodatkowo podatek VAT musi zostać opłacony w całości z góry razem z pierwszą ratą. Po upływie umowy leasingowej przedsiębiorca staje się właścicielem auta.

 • Użytkowanie prywatnego auta

Użytkowanie prywatnego auta również jest częstą praktyką, w szczególności jeśli biznes nie wiąże się z koniecznością ciągłego przemieszczania. Od 2019 roku nie jest obowiązkowe prowadzenie kilometrówki – przedtem przedsiębiorcy musieli prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu osobowego. Jest to jednocześnie duże uproszczenie, jak i utrudnienie, ponieważ na ten moment można odliczyć od kosztów uzyskania przychodów tylko 20% wydatków związanych z użytkowaniem prywatnego auta.

Czy można kupić samochód na firmę jednoosobową?

Zakup samochodu na firmę jednoosobową jest możliwy. Warto wiedzieć, że w przypadku działalności jednoosobowej można skorzystać z takich samych form finansowania, jak w przypadku większych przedsiębiorstw. W grę wchodzi więc leasing, kredyt na samochód na firmę lub zakup auta za gotówkę. Niestety, nie ma możliwości zarejestrowania auta bezpośrednio na jednoosobową firmę.

Jak w tym przypadku wygląda zaliczenie samochodu do ewidencji środków trwałych? Jeśli wartość samochodu wpisana na fakturze przekracza 10 000 zł netto – w przypadku czynnych podatników VAT, lub 10 000 zł brutto – dla podatników objętych ulgami. Sam koszt zakupu samochodu na firmę można wliczyć w koszty prowadzenia działalności. Nie dotyczy to jednak m.in. wartości samochodu przewyższającej kwotę 225 ooo zł w przypadku samochodu osobowego elektrycznego lub 150 000 zł w przypadku pozostałych samochodów osobowych – wtedy nie można dokonać odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego.

Jak najkorzystniej kupić samochód na firmę?

Wiele osób zastanawia się jak kupić samochód na firmę, aby było to korzystne. Tutaj wiele zależy od tego, czy firma dysponuje potrzebną kwotą w gotówce, czy będzie planowała skorzystać z kredytu samochodowego. Co więcej, istotny jest także sposób opodatkowania oraz to, czy przedsiębiorca jest podatnikiem VAT. Nie bez znaczenia jest również przeznaczenie auta.

Aby zakup ten był korzystny, również pod względem późniejszego odliczenia pełnego podatku VAT i amortyzacji konieczne jest indywidualne podejście do sprawy. Jeśli nie wiesz, jak zarejestrować samochód na firmę i jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najbardziej opłacalne, zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści z Open Profit dokładnie przyjrzą się dostępnym możliwościom i przeprowadzą Cię przez wszystkie etapy zakupu samochodu na firmę.

 

Skontaktuj się z nami!

 

Samochód na firmę: koszty uzyskania przychodów

Kupno samochodu na firmę w wielu przypadkach umożliwia rozliczenie wydatków z tym związanych razem z kosztami uzyskania przychodów. Możemy do tego zaliczyć m.in. koszty paliwa, napraw czy nawet odsetki ratalne, jeśli auto zostało zakupione na kredyt samochodowy. Zatem jak odliczyć samochód na firmę? Należy pamiętać, że jest to możliwe tylko pod pewnymi warunkami:

 • wszelkie wydatki wliczone muszą zostać dokładnie udokumentowane,
 • przedsiębiorca musi wykazać, że koszty te zostały poniesione w celu osiągnięcia lub zabezpieczenia źródła przychodu.

Co więcej, istnieją dwa limity związane ze środkami poniesionymi na eksploatację auta firmowego:

 • 75% zwrotu związane z użytkowaniem samochodu osobowego do celów mieszanych, czyli prywatnych i służbowych,
 • 100% zwrotu w przypadku wykorzystania samochodu firmowego tylko do celów firmowych (należy stworzyć regulamin użytkowania pojazdu).

Warto także wiedzieć, że zakup samochodu osobowego na firmę a koszty uzyskania przychodu to kwestia regulowana przez prawo podatkowe, które inaczej rozpatruje auta osobowe oraz auta ciężarowe, oraz określa konkretne zasady dotyczące należnych zwrotów i ich wysokości w zależności od przeznaczenia auta, jego wartości i sposobu finansowania.

Zakup samochodu na firmę: VAT

Zakup samochodu osobowego na firmę a VAT to kwestia, która interesuje większość VATowców. Kwestie te są dość skomplikowane, a nieprawidłowe odliczenie podatku VAT mogą narazić przedsiębiorcę na grzywny z Urzędu Skarbowego. Jak zatem wygląda zakup pojazdu na firmę a całościowe lub częściowe odliczenie podatku VAT?

Tutaj również występują dwa limity:

 • 50% podatku VAT za używanie samochodu do celów mieszanych,
 • 100% podatku VAT za używanie samochodu do celów wyłącznie służbowych.

Aby uzyskać odliczenie 100% podatku VAT, konieczne jest dopełnienie formalności takich jak:

 • konieczność sporządzenia regulaminu użytkowania pojazdu,
 • zgłoszenie pojazdu na druku VAT-26 w Urzędzie Skarbowym,
 • prowadzenie ewidencji przebiegu samochodu do celów VAT.

Zakup samochodu na firmę od osoby prywatnej: VAT

Zatem czy prowadząc działalność, można zdecydować się na zakup samochodu od osoby prywatnej na firmę? Tak, jednak samochód na firmę od osoby prywatnej nie zostanie odliczony. Zakup używanego samochodu od osoby prywatnej nie jest prowadzony na fakturę VAT tak jak w przypadku zakupu auta od innego przedsiębiorcy – VATowca. Bez faktury nie można więc odliczyć VATu. Co więcej, taki samochód od osoby prywatnej na firmę wiąże się również z umową kupna-sprzedaży, oznacza to, że konieczne jest odprowadzenie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zakup samochodu na firmę od osoby prywatnej jest możliwy, jednak nie zawsze opłacalny. Sytuacja wygląda tak samo w przypadku zakupu z komisu samochodowego. W takich miejscach wystawiana jest bowiem faktura VAT marża, która nie podlega pod rozliczenie VATowskie.

Zakup samochodu na firmę: umowa kupna-sprzedaży

Zakup samochodu na umowę kupna-sprzedaży na firmę to podstawa, która umożliwia wpisanie samochodu do majątku przedsiębiorstwa. Niezależnie od tego, czy jest to transakcja z innym przedsiębiorcą, czy zakup samochodu na firmę od osoby prywatnej umowa kupna-sprzedaży jest konieczna do celów księgowych. W takim dokumencie powinny znaleźć się następujące informacje:

 • przedmiot sprzedaży i kupna,
 • wartość przedmiotu,
 • dane obydwu stron transakcji,
 • szczegółowe warunki określające przebieg zmiany właściciela.

Jeśli zaistnieje sytuacja odwrotna – to firma sprzedaje samochód, który znajduje się w jej majątku, to również konieczne jest sporządzenie umowy kupna-sprzedaży. Jednocześnie warto poruszyć temat, jakim jest zakup samochodu na firmę a podatek dochodowy. Sprzedaż samochodu firmowego jest bowiem uznawana za przychód, dlatego konieczne jest opłacenie podatku dochodowego zgodnie z zasadami, na których opodatkowana jest firma.

Zakup samochodu z zagranicy na firmę

Zakup samochodu na firmę z zagranicy to dość powszechna tendencja. Znaczna część przedsiębiorców decyduje się na sprowadzenie auta ze względu na korzystniejsze ceny, lub ograniczony dostęp do danego modelu w Polsce. Jednak w takich przypadkach należy również dopilnować wszelkich formalności podatkowych i rejestracyjnych związanych z zakupem auta z innego państwa. Wśród nich jest akcyza, czyli podatek od wartości i sprowadzonego samochodu.

Rozliczenie takiego zakupu jest możliwe, jednak zależy od szeregu czynników, do których możemy zaliczyć m.in.:

 • kraj, z którego samochód został przywieziony,
 • to czy samochód jest nowy, czy używany,
 • to, czy kupujący jest czynnym podatnikiem VAT.

Tak samo jak w przypadku zakupu samochodu na firmę w kraju, potrzebna jest umowa kupna-sprzedaży w formie tłumaczenia uwierzytelnionego oraz faktura VAT.

Samochód elektryczny na firmę – czy warto?

Samochody elektryczne są na polskim rynku coraz popularniejsze, dlatego też wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup samochodu elektrycznego na firmę. Warto jednak wiedzieć, że mimo wyższego limitu amortyzacji aż o 75 tysięcy, to sama amortyzacja samochodu elektrycznego nie różni się niczym od odliczeń przy samochodzie spalinowym.

Dzięki tej znacznej różnicy w kwocie amortyzacji możliwe są znaczne oszczędności podatkowe. Co więcej, mimo wysokiej ceny początkowej auta elektryczne są dość tanie utrzymaniu, dlatego w wielu przypadkach zakup samochodu elektrycznego na firmę jest uznawany za inwestycję.

FAQ:

 1. Jakie są rodzaje finansowania zakupu samochodu na firmę?

Kupno samochodu na firmę można sfinansować na kilka sposobów. Są to najczęściej:

 • leasing operacyjny,
 • leasing finansowy,
 • kupno za gotówkę,
 • kredyt celowy lub pożyczka.

Wszystkie te możliwości dotyczą również przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

 1. Jak najkorzystniej kupić samochód na firmę?

Zakup samochodu na firmę wiąże się nie tylko z ulgami podatkowymi, ale także z obowiązkami. Najkorzystniejsza forma finansowania zakupu auta zależy od wielu czynników, w tym od jego przeznaczenia, możliwości firmy oraz od tego, czy przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT.

 1. Czy warto kupić samochód elektryczny na firmę?

Samochody elektryczne mają wyższy limit amortyzacji – aż o 75 tysięcy. Oznacza to, że w wielu przypadkach korzystniej zdecydować się na zakup samochodu elektrycznego na firmę, mimo wyższej ceny rynkowej. Warto pamiętać także, że utrzymanie samochodu elektrycznego jest tańsze niż samochodu spalinowego.