Turn your device in portrait mode.


Jakie są najważniejsze zmiany w przepisach?

Towary i usługi będące przedmiotem czynności opodatkowanych podatkiem VAT do 30 czerwca były identyfikowane za pomocą Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług – PKWiU 2008.

Od dnia 1 lipca 2020 r. zaczął obowiązywać nowy system identyfikowania towarów i usług według unijnej Nomenklatury Scalonej (CN) w zakresie towarów oraz według PKWiU 2015 w zakresie usług.

Co to oznacza?

Podstawowa stawka podatku VAT to 23 proc., ale obowiązują też stawki obniżone: 8 proc., 5 proc. i 0 proc. Nowa matryca ma docelowo uprościć system stawek i wyeliminować sytuacje, w których bardzo podobne do siebie towary są inaczej opodatkowane.

Wraz z wejściem w życie nowej matrycy, zmieniły się symbole statystyczne stosowane do celów VAT. Zarówno do towarów, jak i do usług, nie mają już zastosowania symbole Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 r. Zamiast tego stosowane już są przede wszystkim symbole CN (tzw. nomenklatury scalonej) w przypadku towarów oraz symbole PKWiU z 2015 r. w przypadku usług.

Na które towary stawka VAT została zmieniona?

Przykładowo:

Stawka VAT została obniżona z 8% na 5% na poniższe towary:

  • owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy (pistacjowe, migdały, kokosowe),
  • zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna,
  • artykuły higieniczne takie jak pod podpaski czy tampony higieniczne,
  • produkty dla niemowląt i dzieci, tj. żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci, smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe;

Stawka VAT została podwyższona z 8% na 23% na poniższe towary:

  • drewno opałowe,
  • lód używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych.

WIS, czyli wiążąca informacja stawkowa.

To decyzja, która ma ułatwić podatnikom stosowanie przepisów dotyczących stawek podatku VAT oraz zapewniać im w tym zakresie odpowiednią ochronę. WIS będzie wiązać organ podatkowy wobec podatnika, dla którego została wydana ? w odniesieniu do towaru albo usługi.

Więcej informacji o zmianach w klasyfikacji stawek VAT i o WIS znajdziesz na Portalu Podatkowym w zakładce Matryca stawek VAT Oraz w Dzienniku Ustaw

Zapraszamy do współpracy.

Facebook - Logo Instagram - Logo