Od 1 lipca 2021 r. obowiązuje tzw. pakiet VAT e-commerce, który pozwala na uproszczone rozliczenie podatku VAT należnego w krajach Unii Europejskiej. Jedną z nowości jest procedura VAT OSS – co to jest, kiedy można z niej skorzystać i na czym polega rozliczanie sprzedaży w systemie VAT OSS?

Procedura VAT OSS – co to?

VAT OSS (One Stop Shop) to unijna procedura rozliczania podatku VAT, która zastąpiła obowiązującą do 30 czerwca 2021 r. procedurę VAT MOSS (Mini One Stop Shop). Procedura VAT MOSS umożliwiała podatnikom uproszczone rozliczenie podatku VAT należnego w różnych krajach członkowskich. Dzięki temu podatnik nie musiał rejestrować się w urzędzie podatkowym w każdym kraju Unii Europejskiej, w którym prowadził sprzedaż – wystarczyła rejestracja w jednym z krajów członkowskich. Procedura MOSS umożliwiała jednak rozliczenie podatku VAT jedynie w przypadku świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych. Obowiązująca od 1 lipca 2021 r. procedura VAT OSS została rozszerzona o wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość (WSTO). Przepisy weszły w życie wraz z pakietem VAT e-commerce i obejmują zarówno handel towarami, jak i usługami elektronicznymi.

Procedura VAT OSS a limit sprzedaży

Podatnik VAT, który uzyskuje przychody z tytułu sprzedaży produktów i usług na rzecz konsumentów z innych państw UE poniżej limitu rocznego (10 000 euro), może rozliczać się na trzy sposoby:

  • poprzez odprowadzanie podatku na zasadach obowiązujących w sprzedaży krajowej (polska stawka VAT),
  • poprzez dobrowolną rejestrację do VAT w krajach konsumentów,
  • poprzez rejestrację do systemu VAT OSS, w którym podatnik rozlicza całą sprzedaż dla konsumentów z innych państw członkowskich.

Po przekroczeniu limitu rocznego przedsiębiorca ma do wyboru dwie opcje:

  • rejestrację do VAT w każdym państwie UE, do którego sprzedaje towary lub usługi,
  • skorzystanie z procedury VAT OSS, która umożliwia wygodne rozliczenie podatku w kraju rejestracji.

Kiedy warto skorzystać z VAT OSS?

Rejestracja do systemu VAT OSS jest całkowicie dobrowolna, jednak należy pamiętać, że po przystąpieniu do systemu wszystkie transakcje na rzecz nabywców z Unii Europejskiej muszą być rozliczane w ten sam sposób. Do procedury VAT OSS mogą przystąpić zarówno czynni podatnicy VAT, jak i nievatowcy, a rejestracja do OSS nie skutkuje utratą prawa do zwolnienia z VAT ani nie koliduje z rejestracją do VAT-UE. Do VAT OSS warto przystąpić szczególnie po przekroczeniu limitu sprzedaży – w takiej sytuacji podatnik ma bowiem obowiązek rejestracji do VAT w każdym państwie nabywców, a można tego uniknąć właśnie dzięki procedurze VAT OSS, która znacząco upraszcza rozliczenia podatkowe i pozwala zrezygnować z obowiązku wielokrotnej rejestracji w kilku krajach członkowskich.

Jak rozliczać sprzedaż w systemie VAT OSS?

System VAT OSS umożliwia wykazywanie całej sprzedaży zagranicznej w jednej deklaracji (w języku polskim) i odprowadzanie podatku w kraju rejestracji działalności. Podatek VAT trzeba zapłacić w walucie euro – według stawek obowiązujących w krajach konsumentów (np. 19% w Niemczech, 20% we Francji). 

W OSS nie można deklarować:

  • sprzedaży krajowej realizowanej na rzecz nabywców w Polsce, 
  • sprzedaży na rzecz przedsiębiorców (B2B),
  • zagranicznej sprzedaży lokalnej, która polega na przykład na wysyłaniu towaru z magazynu znajdującego się we Francji do odbiorcy we Francji.

Aby zarejestrować się do VAT OSS, należy złożyć zgłoszenie na formularzu VIU-R, a następnie składać deklaracje kwartalne VIU-DO do końca miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale (przez system e‑Deklaracje do naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście).

Jeśli masz pytania lub chcesz skorzystać ze wsparcia podczas rejestracji do VAT OSS i składania deklaracji, skontaktuj się z nami. W Open Profit oferujemy wygodne usługi księgowe online dla małych i średnich przedsiębiorców.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Czym różni się VAT OSS od VAT MOSS?

Procedura OSS zastąpiła procedurę MOSS, która obowiązywała do 30 czerwca 2021 r. Podczas gdy procedura MOSS umożliwiała rozliczenie podatku VAT jedynie w przypadku świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, system OSS został rozszerzony o sprzedaż wysyłkową towarów do państw członkowskich w ramach usług e-commerce.

Jaki jest roczny limit sprzedaży do innych państw UE?

Roczny limit wartości towarów i usług świadczonych na rzecz konsumentów z innych państw członkowskich wynosi 10 000 euro, co w przeliczeniu daje 42 000 złotych. Limit obejmuje łączną sprzedaż do wszystkich państw Unii Europejskiej, a jego przekroczenie skutkuje koniecznością rejestracji do VAT w każdym kraju nabywców lub skorzystaniem z wygodnej procedury VAT OSS. 

Czy rejestracja do VAT OSS może pozbawić mnie prawa do zwolnienia z VAT?

Nie. Do systemu VAT OSS mogą przystąpić nie tylko czynni podatnicy VAT, lecz również nievatowcy. Rejestracja do VAT OSS nie skutkuje utratą prawa do zwolnienia z VAT, gdyż podczas weryfikacji limitu sprzedaży dla zwolnienia z VAT nie bierze się pod uwagę sprzedaży rozliczanej w ramach VAT OSS.