Turn your device in portrait mode.


Kupując mieszkanie trzeba liczyć się z tym, że sama cena mieszania i ewentualnego remontu nie jest całym wydatkiem. Konieczne jest również poniesienie dodatkowych kosztów, których rodzaj i wysokość zależy od charakteru danej nieruchomości.  Są to przede wszystkim taksa notarialna oraz podatki. Przy zakupie nieruchomości spotkać się możemy z dwoma podatkami:

Podatkiem od towarów i usługi (VAT) – podczas zakupu nieruchomości od przedsiębiorcy będącego podatnikiem VAT. Podatek ten najczęściej występuje przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego. Developer wystawia fakturę z VAT-em, który jest już wliczony w cenę mieszkania. Stawki tego podatku uzależnione są od powierzchni nieruchomości i wynoszą: 8% dla mieszkanie do 150 m2 oraz 23% dla mieszkanie powyżej 150 m2.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – występuje, gdy nieruchomość kupujemy na rynku wtórnym, od osoby fizycznej. Transakcja ta nie jest opodatkowana podatkiem VAT, dlatego konieczne jest opłacenie podatku PCC. To kupujący ma obowiązek jego zapłacenia w wysokości 2% wartości rynkowej nabywanej nieruchomości. Wyliczeniem i opłaceniem podatku PCC zajmuje się notariusz, dlatego to notariusz pobiera ten podatek od nabywcy w chwili podpisania umowy.

Do kolejnych dodatkowych kosztów które trzeba ponieść przy zakupie mieszkania, niezależnie z którego rynku ono pochodzi, należy opłata notarialna, czyli tzw. taksa notarialna wraz z doliczonym do niej podatkiem VAT 23%. Maksymalne kwoty taksy uregulowane są prawnie i uzależnione są od wartości nieruchomości. Dodatkowo należy opłacić wpis własności do księgi wieczystej w kwocie 200 zł.

Jeśli zakup mieszkania finansujemy kredytem, to konieczne jest opłacenie podatku PCC w wysokości 19 zł lub 0,1% w momencie ustanowienia hipoteki. Wysokość ta uzależniona jest od rodzaju kredytowania. Przy hipotece zwykłej wysokość tego podatku wynosi 0,1% kwoty hipoteki. Stałą kwotę podatku PCC w wysokości 19 zł zapłacimy przy hipotece kaucyjnej. Na złożenie deklaracji PCC w Urzędzie Skarbowym jest 14 dni od chwili nabycia nieruchomości.

Facebook - Logo Instagram - Logo