Turn your device in portrait mode.


Coraz popularniejszymi środkami lokomocji są jednoślady: rower, skuter czy motocykl. Który z nich warto kupić prowadząc działalność gospodarczą?

 

Co może być kosztem podatkowym?

  1. Jeżeli wartość roweru, skutera, motocykla nie przekracza 10.000 zł – zakup możemy zaliczyć w koszty jednorazowo w miesiącu nabycia. W przypadku droższych modeli będzie konieczność zastosowania odpisów amortyzacyjnych, które w przypadku motocykli wynoszą 20% w skali roku, zaś rowerów i skuterów – 18%.
  2. W koszty zaliczyć możemy ponadto wszystkie bieżące wydatki związane z eksploatacją tych pojazdów, takie jak: paliwo, części zamienne, serwis i naprawy.
  3. W koszty nie zaliczymy: wydatków na stroje rowerowe czy motocyklowe, okularów, rękawiczek itp. akcesoriów. Organy podatkowe uznają je jako wydatki o charakterze osobistym. Podobnie niestety są traktowane kaski ochronne i większość organów podatkowych nie pozwala zaliczyć tego rodzaju wydatków do kosztów podatkowych.

 

Odliczenie VAT

  1. W przypadku roweru – przysługuje 100% odliczenia VAT od zakupu roweru i od kosztów eksploatacji.
  2. W przypadku motocykla – sytuacja wygląda tak samo jak przy zakupie samochodu osobowego. 100% VAT możliwe jest do odliczenia tylko w przypadku, jeśli pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Jeśli natomiast chcemy wykorzystywać pojazd dla celów zarówno firmowych jak i prywatnych – przysługuje nam 50% odliczenia VAT.
  3. W przypadku skutera sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana i zależy od parametrów technicznych pojazdu:

– skuter wyposażony w silnik spalinowy o pojemności skokowej mniejszej niż 50 ccm lub silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość maksymalną do 45 km/h – możliwość odliczenia 100% VAT od nabycia takiego skutera i 100% VAT od wydatków związanych z takim skuterem-motorowerem;

-skuter o pojemności silnika spalinowego większej niż 50 ccm lub mocy silnika elektrycznego większej niż 4 kW, rozwijający prędkość maksymalną ponad 45 km/h – na gruncie przepisów traktowany jest jak motocykl – ograniczenie odliczenia podatku VAT naliczonego do 50% kwoty wynikającej z faktury za jego nabycie i analogiczne ograniczenie w zakresie odliczenia VAT od wydatków związanych ze skuterem – motocyklem.

Facebook - Logo Instagram - Logo